Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Druk fleksograficzny – czym się charakteryzuje?

Druk fleksograficzny

Jedną z najpopularniejszych metod drukarskich w przypadku wielonakładowych wydruków jest druk fleksograficzny. Doskonale sprawdza się on podczas tworzenia etykiet czy opakowań. Ta technika pozwala uzyskać nie tylko płaski druk, ale także wypukły, który zapewnia odpowiednie wrażenie dekoracyjne. Jest to rodzaj wydruków najczęściej wykorzystywany przez producentów artykułów kosmetycznych, spożywczych oraz innych, tworzonych masowo. Co warto o nim wiedzieć?

Technika fleksograficzna – wydruk etykiet 

Metoda druku fleksograficznego wykorzystuje farby szybkoschnące oraz giętkie formy dla zapewnienia efektu wypukłego wydruku. Nazwa tego rodzaju pochodzi od słowa flekso, czyli giętki. Obecnie w zasadzie każda drukarnia flexo używa form wykonanych z polimeru lub gumy, które dzięki swojej elastyczności pozwalają na uzyskanie odpowiedniej jakości wydruku na dowolnym materiale. Jest to więc jedna z bardziej uniwersalnych metod drukarskich z możliwością uzyskania przestrzennego efektu.

Sprawdź: https://zebra-polska.com.pl/oferta/etykiety-samoprzylepne/

Kiedy warto wykorzystać metodę fleksograficzną?

Najczęściej drukarnie wykorzystują metodę fleksograficzną podczas tworzenia wielonakładowych projektów. Jest to związane z niskimi kosztami przy realizacji tej produkcji. Z rozwiązań tych zdecydowanie chętnie korzystają producenci poszukujący odpowiednich sposobów na wykonanie opakowań dla produktów oraz innych elementów. Druk etykiet w tym przypadku jest niezwykle prosty i niezbyt kosztowny. To wszystko w porównaniu z wysoką jakością wydruku oraz świetną czytelnością tekstu jednoznacznie przemawia za wykorzystaniem właśnie tej techniki. Zdecydowana większość opakowań dostępnych na rynku tworzona jest właśnie w ten sposób.

Metoda fleksograficzna – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Metoda druku fleksograficznego pozwala znacząco obniżyć koszty produkcji z zachowaniem odpowiedniej jakości wydruku. Sprawdzi się doskonale na różnorodnych rodzajach podłoża, bez wpływu na finalny rezultat. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie etykiet o wielu różnych zdobieniach i strukturach, także z efektem lakierowania.

Technika ta cieszy się coraz większą popularnością ze względu na możliwość znacznej optymalizacji kosztów, co ma szczególne znaczenie w przypadku wielonakładowej produkcji. Jest to także metoda wykorzystująca ekologiczne surowce, co wpływa pozytywnie na kwestie związane ze środowiskiem naturalnym. To odpowiednia alternatywa dla tradycyjnych form druku etykiet, które nie zawsze sprawdzą się tak dobrze, jak druk fleksograficzny. Dlatego też zdecydowanie warto sprawdzić jego możliwości. 

Więcej dowiesz się na: https://zebra-polska.com.pl/oferta/drukarnia-fleksograficzna/