Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Idealna karma dla kota po sterylizacji

kot

Zabieg sterylizacji w przypadku kotów to prawdziwe błogosławieństwo. Pomaga on nie tylko ograniczyć liczbę niechcianych miotów, ale i uchronić kotkę przed wieloma chorobami, np. ropomaciczem. Zmartwienie na twarzy właściciela może jednak wywołać brak chęci do zabawy lub fakt, że metabolizm kota uległ zauważalnemu spowolnieniu. Wielu z nich zastanawia się, czy jest potrzeba zmiany dotychczas spożywanej przez kota karmy na inną. Karma dla kota po sterylizacji jest dostępna w każdym sklepie zoologicznym i zdecydowanie warto w nią zainwestować.

Jaką rodzaj karmy dla kota po sterylizacji wybrać?

Żywienie kota domowego może opierać się na karmie suchej, karmie mokrej lub żywieniu typu BARF, polegającym przede wszystkim na podawaniu kotu surowego mięsa, wzbogaconego odpowiednimi suplementami. Karma dla kota po sterylizacji jest dostępna głównie pod postacią suchych granulek. Jeśli karmi się kota właśnie w taki sposób, zdecydowanie warto wybierać te karmy, które zostały przygotowane właśnie z myślą o kotach po zabiegu sterylizacji. Warto jednak pamiętać, by zawsze zwracać uwagę na skład, przede wszystkim na zawartość mięsa w karmie. W wielu z nich ten procent zawartości mięsa jest tak znikomy, że właściwie mogłoby go tam nie być. Karma opiera się za to w większości na tańszych zbożach, których kot w nadmiarze przyjmować nie powinien.

Karma dla kota po sterylizacji – zalety

O koty po zabiegu trzeba odpowiednio zadbać, dotyczy to również ich żywienia. Szczególnie kotki po zabiegu mają tendencję do tycia. Karma dla kota po sterylizacji pozwala natomiast zmniejszyć zawartość kaloryczną kocich posiłków, bez konieczności zmniejszania ich częstotliwości. Dla zdrowia kotów ważne jest bowiem, by otrzymywały pożywienie kilka razy dziennie. To pomaga zachować ich delikatny i wrażliwy na choroby układ moczowy w dobrym zdrowiu. Warto również pamiętać, by w razie możliwości podawać swoim pupilom karmę mokrą, która jest zdecydowanie bardziej przystosowana dla kociego układu pokarmowego. Jeśli natomiast nie ma możliwości podawać kotu regularnie karmy mokrej, dobrze zainwestować w wysokiej jakości karmę suchą przeznaczoną do kotów po zabiegu sterylizacji. Powinna ona zawierać w sobie dużo wilgoci i być wykonana przede wszystkim z produktów zwierzęcych (części mięśniowe z dodatkiem płuc, żołądków czy wątroby). Podawanie kotom od czasu do czasu surowego mięsa pozwoli im natomiast spalić podczas przyjmowania pożywienia znacznie większej ilości kalorii niż podczas jedzenia suchej karmy.