Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jak często myć włosy szamponem?

Mycie włosów to podstawowa czynność by móc cieszyć się bujną czupryna. Odpowiedź na pytanie jak często należy myć włosy znajdziesz w poniższym artykule. 

Co daje mycie włosów? 

Poza oczywistym uczuciem świeżości i dbaniem o higienę, mycie włosów pozwala pozbyć się łoju, potu, kurzu, resztek kosmetyków czy innych zanieczyszczeń osadzających się na włosach. Podczas mycia usuwane są także resztki złuszczonego naskórka. Odpowiednia higiena może zapobiec wielu chorobom skóry głowy. Mycie włosów może także wspomóc walkę z ich wypadaniem. Kosmyki, które są myte zbyt rzadko, będą mocno obciążone sebum oraz innymi zanieczyszczeniami, przez co mogą wypadać w większej ilości. Dodatkowo wiele szamponów dla mężczyzn zawiera naturalne substancje, takie jak na przykład pokrzywa, która pozytywnie wpływa na skórę głowyo oraz ogranicza wypadanie włosów. 

Jak często należy myć włosy? 

Włosy można myć tak często jak tego potrzebują. Zarówno mycie codziennie, jak i raz na tydzień jest odpowiednie. Osoba, która prowadzi aktywny tryb życia lub pracująca fizycznie może potrzebować myć włosy każdego dnia. Z kolei osoba mająca pracę siedzącą, nie uprawiająca żadnego sportu, może myć włosy szamponem co kilka dni. Oczywiście tryb życia to nie jedyny wyznacznik. Za przetłuszczanie się skóry głowy odpowiada także genetyka czy hormony. Osoby, które mają problemy hormonalne, mogą zauważyć wzmożone przetłuszczanie się skóry twarzy i głowy. Duży wpływ ma również dieta. Spożywanie wysoko przetworzonej żywności typu fast food czy słodyczy wpływa na zwiększoną produkcję sebum. Jednak u osób, których włosy nie przetluszczaja się mocno, codzienne mycie włosów szamponem może je przesuszać i niszczyć. Nie bez znaczenia jest również używany szampon. Mocno oczyszczający kosmetyk oczywiście umyje włosy bardzo dokładnie, jednak używany często i w dużej ilości przesuszy skórę głowy, przez co będzie ona wytwarzać więcej łoju, co w konsekwencji doprowadzi do wzmożonego przetłuszczania się włosów. 

Podsumowanie

Jest wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę przy pozornie tak prostej czynności jak mycie włosów. Częstotliwość mycia włosów szamponem należy dobrać indywidualnie do swoich potrzeb. Najważniejsze by robić to regularnie i nie doprowadzać do mocnego obciążenia pasm. Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie mycie może szkodzić zarówno włosom, jak i skórze głowy. Z pewnością tak zwane przetrzymywanie włosów by nie przetłuszczały się często nie jest dla nich dobre. Odpowiednia higiena to podstawa by włosy były gęste, błyszczące i zdrowe. Poza szamponem sprawdzi się także odżywka do wlosów męskich, która pomoże w pielęgnacji.