Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Leasing łatwiejszy i bezpieczniejszy niż kredyt

leasing

Leasing na przykład samochodu jest generalnie łatwiej uzyskać nowej firmie (nowemu przedsiębiorcy) niż kredyt (bez określenia celu przeznaczenia tegoż). Tym niemniej także leasingodawca niewątpliwie sprawdzi wypłacalność leasingobiorcy, choć zapewne nie tak rygorystycznie jak sprawdzana jest zdolność kredytowa. Pamiętajmy że zabezpieczeniem w przypadku leasingu jest dla leasingodawcy przedmiot tegoż leasingu.

Wiele osób pyta, czy przed przyznaniem leasingu, klient sprawdzany jest w BIK. Jeżeli leasingodawcą jest bank, to z pewnością sprawdza potencjalnych leasingobiorców w Biurze Informacji Kredytowej, jest to obowiązek banku. Jeżeli natomiast chodzi o leasing pozabankowy, to podobnie jak w przypadku pozabankowych pożyczek, może obejść się bez sprawdzania klienta w BIK. Jednak podobnie jak pozabankowe pożyczki są znacznie droższe od pożyczek z banku, tak i leasing pozabankowy bez BIK może być znacznie droższy niż leasing z bankowego podmiotu.

Jest jeszcze przynajmniej jedna kwestia jaką warto poruszyć, szczególnie jak idzie o leasing aut. Widmo postępowania komorniczego wisi nad wieloma przedsiębiorcami. Zajęcie przez komornika i zlicytowanie samochodów firmowych oznacza bardzo często koniec prowadzenia działalności gospodarczej. Samochód w leasingu jako należący do podmiotu trzeciego (do leasingodawcy) nie podlega egzekucji prowadzonej w stosunku do leasingobiorcy: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-komornik-moze-zajac-samochod-w-leasingu/. Inaczej i potocznie mówiąc, komornik nie zabierze dłużnikowi auta które ten użytkuje w leasingu. Nie namawiamy do celowego zadłużania się i oszukiwania kontrahentów, nie to sugerujemy. Wiemy jednak, że prowadzenie działalności gospodarczej niesie z sobą ryzyko powstawania zadłużeń i lepiej być na taką ewentualność przygotowanym.

Firmie bardziej opłaca się wziąć leasing samochodu albo samochodowy kredyt niż kupić auto firmowe za gotówkę. Chodzi o możliwość „wrzucania” w koszty działalności. Niektórym firmom bardziej opłaca się leasing innym kredyt samochodowy. Jednak leasing ma jeszcze jeden plus, który okazuje się bardzo istotnym dla wielu firm. Samochód albo innych przedmiot w leasingu pozostaje w całości własnością firmy leasingowej, aż do zakończenia się umowy leasingowej. Oznacza to, że … komornik nie może prowadzić egzekucji z takiego samochodu w firmie. Nie może więc pozbawić firmę często jej podstawowego narzędzia pracy. A przejściowe kłopoty finansowe, zachwiania płynności finansowej w firmach i wejścia komornika trafiają się stosunkowo często; niejedna firma ich doświadczyła ale jakoś z tego wyszła, mając możność dalszego prowadzenia działalności.