Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Podstawy obsługi obrotnika spawalniczego. To musisz wiedzieć

spawacz

Obrotniki spawalnicze to profesjonalne urządzenia wykorzystywane w procesie wytwórczym. Ich zadaniem jest wsparcie linii produkcyjnych – umożliwiają one obrót ładunku wielkogabarytowego podczas wykonywania prac montażowych czy spawalniczych. Regularne wykorzystywane obrotników spawalniczych pozwala znacznie skrócić czas operacji montażowych, ale też ułatwia realizację zadań. Co warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy.

Obrotnik spawalniczy – najważniejsze informacje

Obrotnik spawalniczy to narzędzie mechaniczne wykorzystywane do prostego bądź częściowego zautomatyzowania prac spawalniczych. Eksperci nazywają go również pozycjonerem lub manipulatorem. Jak sama nazwa wskazuje, jest on stosowany w pracach spawalniczych. Jego głównym zadaniem jest zoptymalizowanie warunków, tak by wykonywanie obowiązków zawodowych było przyjemnością – wyjaśnia ekspert z firmy BestTap. Dodaje, że wśród głównych zalet urządzenia znajdują się zwiększenie poziomu bezpieczeństwa oraz uzyskanie jeszcze lepszych efektów podczas łączenia metali – jest ono precyzyjne, ale też estetycznie się prezentuje. Warto dodać, że konsekwencją wspomnianych jest skrócenie czasu poświęconego na realizację zadania – tym samym pracownik może efektywniej wykorzystywać czas pracy.

Spawacze szczególnie doceniają go, gdy muszą wykonywać powtarzalne zadania, a każde z nich powinno zostać precyzyjnie przeprowadzone. Cenią w nim również ułatwienie wykonywania prac przy większych obiektach. Obrotnik umożliwia kładzenie długich spawów – opcję tą doceniają eksperci usuwający awarie na dużych obiektach, np. zbiornikach czy rurach walcowych.

Jak działa obrotnik spawalniczy?

Obrotnik spawalniczy wymaga odpowiedniego postępowania. W trakcie wykonywania prac spawacz powinien znajdować się w odpowiedniej, bezpiecznej odległości. Urządzenie jest wyposażone w tarczę – spawacz pracujący ze sprzętem może wybrać jej kąt pochylenia pomiędzy 0 a 90 stopni. Jest ono również wyposażone w rowki montażowe. Te z kolei są niezbędne do bezpiecznego zamontowania uchwytów i szczęk.

Wybierając odpowiedni obrotnik spawalniczy, warto również zwrócić uwagę na to, czy jest wyposażony w pedał sterowniczy. To ważne akcesorium, które ułatwia sterowanie maszyną i realizowanie obowiązków. Umożliwia również kontrolowanie pracy urządzenia, bez konieczności jej zatrzymywania.

Obrotnik spawalniczy może być wykorzystywany do wykonywania różnych innych zadań. Sprawdzi się podczas montażu, cięcia czy szlifowania. Nowoczesna konstrukcja i właściwe przeznaczenie sprawiają, że podnosi komfort wykonywanych obowiązków, jakość, ale też wydajność pracy.