Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Czy warto kupować dzieła sztuki w lombardzie?

lombard

Lombard określany jest często jako miejsce, w którym można znaleźć wszystko. To nie do końca prawda, ale faktem jest, że dla poszukiwaczy okazji właśnie lombard może być idealnym miejscem na łowy. Czy wśród wystawionych na sprzedaż przedmiotów znajdą się także dzieła sztuki?

Taniej niż w galerii?

Są lombardy, które bardzo chętnie skupują dzieła sztuki, i mowa tutaj o prawdziwych dziełach znanych artystów, a nie obrazach czy rzeźbach, które są ładne, nie mają jednak żadnej realnej wartości. Cena takiego dzieła często rzeczywiście jest niższa niż w galerii sztuki, a niekiedy trafiają się naprawdę wyjątkowe perełki.

Do tego w niektórych lombardach jest jeszcze możliwość negocjacji ceny, aczkolwiek w przypadku przedmiotów budzących spore zainteresowanie raczej nie ma co liczyć na duże rabaty. Wycena dzieła cenionego artysty jest najczęściej przeprowadzana przez doświadczonego rzeczoznawcę, który ma dobre rozeznanie na rynku.

Jak kupować w lombardzie?

Zakupy dzieł sztuki w lombardzie to prawdziwe polowanie na okazje. Galerie często specjalizują się w określonych epokach i stylach, w lombardzie zwykle nie ma znaczenia, czy to dzieło bardziej współczesne, czy liczące sobie wiele lat – kluczowa jest jego wartość rynkowa, bo tylko wtedy transakcja jest dla lombardu opłacalna.

To ma znaczenie także dla klienta, który nie tyle szuka konkretnego twórcy, ile wyszukuje korzystne oferty, choć oczywiście swoje wyszukiwania można zawęzić do określonej kategorii. Dzisiaj jest to znacznie łatwiejsze, ponieważ lombardy prowadzą sprzedaż także w internecie, jak chociażby lombardexpres.pl. Daje to możliwość regularnego przeglądania rzeczy wystawionych na sprzedaż i szybkiego zakupu, jeśli jakiś cenny przedmiot okaże się wart swojej ceny.

Wartościowe przedmioty kolekcjonerskie

Dzieła sztuki dostępne w lombardzie mogą być kupowane na własny użytek albo w celach inwestycyjnych. Jeśli klienta interesuje to drugie, warto też zwrócić uwagę na inne przedmioty wysokiej wartości, jak monety, które niezmiennie cieszą się wielkim zainteresowaniem i uchodzą za dobrą lokatę kapitału – zwykle z czasem zyskują na wartości, są łatwiejsze do przechowania niż na przykład obraz i trudniej je zniszczyć.